Logo BIOPTRON

Artritída

Artritida je zánět kloubu. Mezi hlavní příznaky patří bolest, otok, ztuhlost a ztráta funkce jednoho nebo více kloubů.
Závažnost artritidy může být různá: od mírných bolestí po vysoký stupeň postižení, který má za následek ztrátu zaměstnání a samostatnosti. Pokud jsou artritidou postiženy klouby páteře, kyčlí, kolen nebo chodidel, může být nadmíru obtížné se ohnout, vstát, chodit. Postižení kloubů loktů a rukou naopak brání vykonávat takové činnosti jako mytí, oblékání, vaření, psaní atd.Artritída je zápal kĺbu. Medzi hlavné príznaky patrí bolesť, opuch, stuhnutosť a strata funkcie jedného alebo viacerých kĺbov.

Náklady, ktoré jednotlivci aj spoločnosť vynakladajú na artritídu, sú obrovské. Vo Veľkej Británii predstavovali celkové náklady na liečbu artritídy v rokoch 2000-2001 (vrátane návštev u lekárov, liekov a operácií) 5,5 miliardy libier (10 miliárd USD, 8 miliárd eur). Ďalšie 2,4 miliardy libier (4,3 miliardy USD, 3,5 miliardy eur) boli vynaložené na náklady spôsobené ušlým zárobkom (t.j. ženy a muži, ktorí už nemohli pracovať). V USA boli podobné zdravotnícke náklady v roku 1997 celkom 51 miliardu USD (40 miliárd eur) a náklady spôsobené ušlým zárobkom 35 miliárd USD (28 miliárd eur).
[Zdroj údajov: Arthritis Research Campaign (UK) www.arc.org.uk / about_arth / astats.htm; National Center for Chronic Disease Prevention & Health Promotion (US) www.cdc.gov / arthritis / data_statistics / faqs / cost_analysis. htm]

Čo je to osteoartritída?

Artritída

Osteoartritída predstavuje najobvyklejšie postihnutie kĺbov na svete. Množstvo výskytu osteoartritídy sa zvyšuje s vekom: ťažkým stupňom osteoartritídy je postihnutých viac ako 30% osôb vo veku nad 75 rokov a naopak len menej než 1% vo veku do 35 rokov. Niektoré z príznakov tohto ochorenia možno však zaznamenať takmer u všetkých ľudí starších ako 60 rokov. Vyššiu pravdepodobnosť výskytu osteoartritídy možno hľadať u osôb s nadváhou, u ľudí, ktorých rodinní príslušníci touto chorobou trpia, a u osôb po zranení kostí alebo kĺbov (napr. po zlomenine bedra, poškodenie kolennej chrupavky).
Riziku vzniku osteoartritídy sú tiež vystavení športovci, ženy a robotníci v určitých manuálnych a poľnohospodárskych profesiách (napr. baníci, robotníci v dokoch, robotníci na poľnohospodárskych statkoch, osoby zberajúce ovocie / bavlnu, atď.)
Osteoartritída je degeneratívne ochorenie kĺbov a je spôsobená opotrebovaním ochrannej vrstvy chrupavky, ktorá obklopuje mnoho kĺbov, napr. bedrové, kolenné a lakťové kĺby, kĺby rúk a chodidiel. Táto chrupavka, ktorá sa nazýva kĺbová chrupavka, pôsobí ako "tlmič nárazov / otrasov" a pri pohybe chráni kĺb pred tlakom a trením.
U mladých ľudí je kĺbová chrupavka pružná a silná, s pribúdajúcim vekom však dochádza k jej "tuhnutiu" a znižovaniu odolnosti voči mechanickému tlaku. V chrupavke sa prípadne môžu objaviť malé trhlinky - chrupavka sa začne odierať. Ako náhle k tomu dôjde, nemá kosť, ktorá sa nachádza pod chrupavkou už žiadnu ochranu a začne tiež degenerovať. Tento proces spôsobuje bolesť a opuch kĺbov a sťažuje pohyb. Osteoartritída zvyčajne postihuje len jeden alebo dva kĺby, väčšinou potom kĺby ruky / prstov, bedrové a kolenné kĺby. V niektorých prípadoch býva postihnutých viac kĺbov - táto forma ochorenia sa častejšie vyskytuje u žien.

Čo je to reumatoidná artritída?

Revmatoidní artritida

Reumatoidná artritída je ochorenie imunitného systému, ktorého účinkom telo napáda tenkú vrstvu tkaniva, ktoré obklopuje kĺby. Toto ochorenie postihuje viac kĺbov, zvyčajne symetricky.
Postihnuté môžu byť aj iné časti tela. Z každých 100 osôb s reumatoidnou artritídou má 25 osôb iba mierne príznaky, 40 osôb musia prispôsobiť tomuto ochoreniu svojej každodennej činnosti, 25 osôb je ťažko telesne postihnutých a 10 osôb skončí na invalidnom vozíku.
Reumatoidná artritída postihuje 0,5 - 3% populácie (to znamená jednu až šesť osôb z dvesto). Ochorenie sa môže prejaviť v ktoromkoľvek veku (dokonca aj u malých detí), ale bežný vek prepuknutia choroby je medzi 30. a 50. rokom života. Ženy bývajú postihnuté približne trikrát častejšie ako muži. Presná príčina reumatoidnej artritídy nie je doposiaľ známa, avšak výskum napovedá, že pravdepodobnou príčinou je abnormálne imunitné reakcie. Medzi hlavné rizikové faktory patrí ženské pohlavie, rodinná anamnéza choroby a určité imunologické / genetické charakteristické znaky.
Reumatoidná artritída začína opuchom (zápal) tenké vrstvy tkaniva, ktorá obklopuje kĺb, tzv. synoviálnej membrány. Dochádza k podnecovaniu obranného systému tela (čiže imunitného systému), aby sa pokúsil odstrániť všetko, čo spôsobuje počiatočný zápal tým, že napadne synoviálnu membránu. Táto reakcia však bohužiaľ celú vec ešte zhorší a spôsobí dokonca silnejší zápal kĺbu, ktorého následkom dôjde k opuchu a prejavom bolesti. Tento proces nakoniec spôsobí eróziu kĺbovej chrupavky a odhalenie a dochádza k postupnému poškodzovaniu kosti, ktorá sa nachádza pod ňou. Postihnuté môže byť aj tkanivo obklopujúce kĺb, napríklad šľachy, čo môže viesť k nepevnosti a / alebo deformácii kĺbu. Reumatoidná artritída zvyčajne postihuje malé kĺby rúk a chodidiel a lakťové, ramenné, kolenné a krčné kĺby; k postihnutiu bedrových kĺbov dochádza len zriedka.

Aké sú v prípade artritídy možnosti liečby?

Aké sú v prípade artritídy možnosti liečby? Aké sú v prípade artritídy možnosti liečby?

Artritída sa dodnes nedá vyliečiť. Na zmiernenie príznakov však existuje mnoho liečebných metód. Zvyčajne je nevyhnutné predpísať lieky na úľavu od bolesti a zmiernenie opuchov kĺbov. Ako prvý pokus sa často používajú jednoduché lieky proti bolesti (napr. paracetamol). Pokiaľ nedôjde k priaznivému účinku, je možné predpísať nesteroidné protizápalové lieky. Tieto lieky mnohým ľuďom pomáhajú zmierniť bolesti a opuchy kĺbov, ale môžu mať aj vedľajšie účinky (napr. hnačka, tráviace ťažkosti, podráždenie žalúdočnej výstelky a tvorbu vredov) a mali by sa užívať s opatrnosťou. U osôb s ťažkými príznakmi môže na zmiernenie príznakov na obdobie jedného až štyroch týždňov dôjsť po aplikácii steroidnej injekcie priamo do poškodeného kĺbu. Avšak aj steroidy majú vedľajšie účinky (napr. diabetes, zvýšený krvný tlak, priberanie na váhe).
K zlepšeniu funkcie kĺbu a zmierneniu bolesti môže dôjsť chirurgickým zákrokom, pri ktorom sa kĺb postihnutý artritídou nahradí umelým kĺbom, napr. bedrový, kolenný alebo lakťový. Tieto postupy sú nákladné a s operáciou sú spojené riziká (napr. riziko anestetických komplikácií, krvných zrazenín, infekcií, atď.). Náhrada kĺbu však už výrazným spôsobom zlepšila kvalitu života mnohých ľudí postihnutých artritídou.