Logo BIOPTRON

Bolesť spodnej časti chrbta

Príčinou viac ako 90% prípadov bolesti v spodnej časti chrbta je poškodenie anatomických štruktúr chrbta a chrbtice (tzv. mechanická príčina bolesti v spodnej časti chrbta). Ide napríklad o poškodenie chrbticového svalstva, väzov, kostí chrbtice (nazývaných stavce) alebo ich kĺbov, poškodenie medzistavcových platničiek, atď. Medzi menej bežné príčiny bolesti v spodnej časti chrbta sa radí infekcia alebo zápal chrbtice, metabolické ochorenia kostí a rakovina. Bolesť spodnej časti chrbta môže postihnúť každého, rizikovým faktorom však je tehotenstvo, obezita, postmenopauza, pribúdajúci vek, nesprávne držanie tela a nesprávna technika zdvíhania / ohýbania sa.

Čo je to bolesť v spodnej časti chrbta?

Bolesť chrbta Výskyt bolesti v spodnej časti chrbta je extrémne vysoký a touto bolesťou v niektorej fáze svojho života trpí viac ako 75% populácie.
Vracajúca sa alebo pretrvávajúca bolesť spodnej časti chrbta má za následok vážne narušenie pohyblivosti.

Aké sú bežné príznaky tejto bolesti?

Bolesť v spodnej časti chrbta s mechanickou príčinou zvyčajne začína náhle, často po úraze, a reaguje na pokoj. Medzi príznaky patrí bolesť, stuhnutosť, obtiažna chôdza a vychýlenie chrbtice z normálneho tvaru (čiže skolióza).
Vo väčšine prípadov sa jedná o krátkodobú záležitosť, kedy sa príznaky zlepšia zhruba v priebehu 7 dní. Malé množstvo prípadov (menej ako 10%) trvá dlhšie ako 6 mesiacov; tieto prípady sú označované za chronické.

Aké sú možnosti liečby?

Aké sú možnosti liečby?

Bolesť v oblasti spodnej časti chrbta je jedným z najčastejších dôvodov návštevy u lekára, aj keď mnoho ľudí hľadá pomoc u fyzioterapeutov alebo osteopatov.

Medzi hlavné formy dostupnej liečby patrí terapia pomocou liekov a terapia fyzická.

Pri liekovej terapii prichádzajú na rad lieky na zmiernenie bolesti a opuchov (alebo analgetiká a protizápalové látky), ktoré sa môžu podávať vo forme tabliet alebo injekcií. Okrem toho je možné predpísať svalové relaxanty a antidepresíva.

Fyzická terapia zahŕňa rôzne metódy, medzi ktoré patrí terapeutické cviky, masáž, vrecká s ľadom alebo terapia teplom, ultrazvuk a TENS (transkutánna elektrická nervová stimulácia).