Logo BIOPTRON

Ekzém

Ekzém, čiže atopická dermatitída či alergický ekzém, je kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje ako svrbivé, červené, šupinaté škvrny, ktoré sa môžu objaviť na ktoromkoľvek mieste detského tela. Výraz ekzém pochádza z gréčtiny a znamená "bublať" alebo "vrieť" - a práve tak sa môže koža zdať. Deti, u ktorých sa rozvinie alergický ekzém, mávajú alergie na zložky, ktoré sa obvykle nachádzajú v ich okolitom prostredí, napríklad na trávové pele, zvieracia srsť, určité druhy potravín atď. Následkom týchto alergií je prepuknutie takých chorôb ako senná nádcha, astma a alergický ekzém.

Kto býva postihnutý detským ekzémom?

Detským ekzémom

Alergický ekzém je bežné ochorenie, ktoré postihuje 5% celkovej populácie a až 15% detí. Toto ochorenie postihuje batoľatá a malé deti, pričom kožné lézie sa často objavujú už počas niekoľkých mesiacov po narodení. Ekzém sa vyskytuje u chlapcov v rovnakej miere ako u dievčat. Priebeh alergického ekzému je rôzny: niektoré deti ním trpia po dobu niekoľkých rokov a potom sa ich koža vyčistí, zatiaľ čo iné deti bývajú postihnuté vážnejšie a dlhodobejšie chorôb.

Aké sú príčiny detského ekzému?

Presná príčina nie je dosiaľ známa. U niektorých detí existuje vyššia pravdepodobnosť prepuknutie alergického ekzému - najmä vtedy, ak týmto ekzémom trpeli ich rodičia alebo súrodenci, alebo ak sa v rodine vyskytovala astma či senná nádcha. Keď má napríklad jeden rodič alergický ekzém, je pravdepodobnosť 20 až 30%, že sa u dieťaťa ochorenie tiež rozvinie. Ak majú alergický ekzém obaja rodičia, je riziko vyššie ako 50%. Alergický ekzém nie je infekčný. Deti, ktoré trpia alergiami, majú často príliš aktívny imunitný (obranný) systém, čo znamená, že ich telo má "nadmernú reakciu", keď sa dostane do kontaktu s určitými spúšťacími látkami (trávne pele, zvieracia srsť, atď). V prípade alergického ekzému kože následkom takejto reakcie sčervenie a zapáli sa, čo oslabí jej normálnu funkciu, pri ktorej pôsobí ako ochranná bariéra. Alergický ekzém môžu tiež zhoršiť vonkajšie faktory. Medzi také sa radia čistiace prostriedky, chemikálie, vlnené odevy a mačacia alebo psia srsť. U niektorých ľudí môžu svoju úlohu tiež zohrať určité druhy potravín, napríklad mliečne výrobky (kravské mlieko, syr, maslo, atď.) Alergický ekzém môže zhoršiť kožné vírusová infekcia (napr. herpes simplex - oparový vírus) alebo bakteriálne infekcie. Prepuknutie choroby môžu tiež vyvolať situácie, kedy sa človek necíti.

Aké sú bežné príznaky detského ekzému?

U bábätiek a malých detí ekzém obvykle začína na tvári a vonkajších stranách kolien / lakťov, na hrudi a v oblasti, kde sa pokožky dotýkajú plienky. U starších detí (a dospelých) sa ekzém obvykle prejavuje ako červené škvrny na vnútorných stranách lakťov a kolien, na rukách / zápästie, na členkoch a okolo krku.

Prvou známkou alergického ekzému je výskyt malých pľuzgierikov, z ktorých vyteká vodnatá tekutina, po ktorej je koža mokrá. Koža sa potom zapáli a je bolestivá a objavia sa miesta s červenou, šupinatou kožou. Postihnuté miesta často značne vyschnú.

Hlavným príznakom alergického ekzému je prudké svrbenie, ktoré môže byť v mnohých prípadoch veľmi úporné a môže narušovať spánok. Škrabanie alebo drhnutie kože často vedie k ďalšiemu poškodeniu, zhoršuje zápal a bolestivosť a vedie k tomu, že hrúbka kože sa zväčší. U popraskanej kože môže dôjsť k nákaze vírusmi alebo baktériami.

Alergický ekzém má okrem fyzických problémov nepriaznivý vplyv na kvalitu života dieťaťa i jeho rodičov. Neustále svrbenie a bolestivosť kože môže byť pre dieťa nesmierne stresujúce a často mu (aj jeho rodičom) bráni v normálnom spánku. Nedostatočný spánok môže mať potom tiež vplyv na výkon dieťaťa v škole. Staršie deti sa zase môžu hanbiť za to, ako vyzerá ich pokožka, a ostatné deti sa im môžu kvôli ich vzhľadu posmievať.

Aký je u detí s ekzémom ďalší vývoj?

U väčšiny detí, ktoré trpia alergickým ekzémom, sa stav v staršom veku samovoľne zlepší - u 50% detí choroba odíde približne okolo 6. roka a viac ako 75% detí sa vylieči v čase dospievania. Menšia časť detí však bude v dobe dospievania i v dospelosti trpieť vracajúcou sa chorobou.

Aké sú možnosti liečby?

Alergický ekzém nemožno vyliečiť, ale dá sa kontrolovať. Je potrebné vyhýbať sa známym dráždivým látkam (napr. zvieracej srsti, dráždivým mydlám, atď.) a používať bavlnené oblečenie. U malých detí a batoliat je často potrebné ruky jemne obviazať obväzom, aby si nemohli škriabať pokožku.

Stupeň závažnosti ochorenia je u väčšiny detí mierny až stredne vážny a postačí obvykle liečba aplikovaná priamo na kožu (topická liečba). Topická liečba spočíva v aplikácii krémov, ako sú zvláčňujúce krémy (na zvlhčenie pokožky a zmiernenie tvorby šupín), ochranné krémy (ktoré zabraňujú strate vody a chránia pokožku) a steroidné krémy (znižujúce zápal). Ak sa vyskytnú sekundárne infekcie kože, môže byť nutné podávať antibiotiká. Antihistaminiká môžu pomôcť zmierniť svrbenie a umožniť tak spánok.

Pre deti s vážnym stupňom ochorenia ekzémom možné použiť silnejší typ liečby, napríklad fototerapiu (pomocou určitého typu ultrafialového svetla) a / alebo podávanie liekov na potlačenie aktivity imunitného systému.

Takéto druhy liečby sa vykonávajú v nemocnici pod lekárskym dohľadom, pretože sa v tomto prípade môžu dostaviť vážne vedľajšie účinky.

Terapia svetlom BIOPTRON pri detskom ekzéme

Terapia svetlom BIOPTRON môže pomáhať liečiť ekzém detí na základe zmiernenie bolesti a zápalu, podporou hojivej reakcie a stimulovaním imunitného systému.

Ako mám používať terapiu svetlom BIOPTRON, ak má moje dieťa ekzém?

Je to veľmi jednoduché! BIOPTRON je úplne bezpečný a jeho použitie je veľmi jednoduché. Možno ho ľahko umiestniť tak, aby liečebné svetlo dopadalo na ktorúkoľvek oblasť s výskytom ekzému (hlavu, tvár, ruku, nohu, hrudník, oblasť slabín, atď.). Terapia by sa mala na každú postihnutú plochu aplikovať po dobu 4 až 10 minút na každú procedúru raz až dvakrát denne tak dlho, kým bude treba a nebude viditeľné zlepšenie.