Logo BIOPTRON

Sezónne poruchy a depresie

Dlhé noci a zachmúrene dni zimných mesiacov môžu u niektorých ľudí vyvolať pocity zlej nálady, tento jav sa nazýva "sezónna afektívna porucha" (čiže SAD). Miernejšie verzie SAD sú známe ako "zimná depresia". Charakteristickým znakom SAD je neschopnosť cítiť sa šťastný alebo prežívať radosť (depresia), zvýšená potreba spánku, výrazná únava (vyčerpanosť), zvýšená chuť do jedla (najmä chuť na pokrmy bohaté na uhľohydráty - chlieb, zemiaky, cestoviny, atď.) a priberanie na váhe počas zimných mesiacov.

Kto býva postihnutý poruchou SAD?

Aké sú možnosti liečby?

SAD sa vyskytuje u ľudí, ktorí žijú v krajinách s dlhými tmavými zimnými mesiacmi. Táto porucha je nesmierne vzácna u osôb žijúcich blízko rovníka, kde je denné svetlo veľmi dlhé a kde panuje ďaleko viac slnečného počasia. V Kanade a Veľkej Británii trpí poruchou SAD až 4% populácie, zatiaľ čo v USA to sú 2%. Čím severnejšie krajiny ležia, tým je frekvencia výskytu vyššia: poruchou SAD trpí vo Fínsku 9% obyvateľstva a na Aljaške je to takmer 10% obyvateľov. SAD sa môže vyvinúť u kohokoľvek a v ktoromkoľvek veku - porucha zvyčajne prepuká vo veku medzi 18 a 30 rokom. Poruchou SAD trpí dvakrát až štyrikrát viac žien ako mužov.

Aké sú príčiny poruchy SAD?

Predpokladá sa, že sezónne afektívne poruchy spôsobuje nerovnováha v produkcii chemickej látky (čiže hormónu), ktorý pôsobí na oblasť mozgu, ktorá vyvoláva spánok. Produkcia tohto "spánkového hormónu" (nazývaného melatonín) sa väčšinou "vypína" ráno ako reakcia na zvýšenú hladinu svetla a opäť sa "zapína" v noci. Hladiny "spánkového hormónu" (melatonínu) u ľudí postihnutých sezónne afektívnou poruchou s ránom neklesajú a títo ľudia sa potom cítia veľmi unavení a ospalí po celý deň.

Aké sú bežné príznaky poruchy SAD?

Príznaky sa zvyčajne začínajú prejavovať v období medzi mesiacom september a november a pokračujú až do jari (t.j. do marca až apríla). Medzi príznaky patrí (ľudia trpiaci poruchou SAD nemusia vykazovať všetky príznaky naraz):

Ľudia so zimnou depresiou sa tiež väčšinou cítia unavení a ospalí a môžu jesť nadmerné množstvo sladkostí a potravín bohatých na uhľohydráty, ale netrpia príznačnou depresiou či úzkosťou.

Aké sú pre osoby trpiace poruchou SAD možnosti liečby?

Hlavnou formou liečby poruchy SAD je terapia jasným svetlom, ktorá je účinná u viac ako 85% diagnostikovaných prípadov SAD. Terapia svetlom účinkuje najlepšie, ak je aplikovaná medzi 6. a 8. hodinou rannou. Predpokladá sa, že zvýšená hladina svetla spôsobuje zníženie produkcie "spánkového hormónu" (melatonínu) a že teda znižuje potrebu spánku počas dňa. Terapia jasným svetlom sa prevádza pomocou špeciálne vyrobených osvetľovacích telies, ktoré dodávajú vysoké dávky intenzívneho bieleho svetla. Bežné osvetľovacie telesá dodávajú dávku 10 000 svetelných jednotiek * (čiže luxov) a 30-minútová aplikácia denne je považovaná za účinnú. Cena osvetľovacích telies je rôzna, avšak ako náhle dôjde raz ku kúpe, možno potom tieto telesá používať po mnoho rokov.

[* Pre porovnanie treba uviesť, že intenzita svetla vnútorného prostredia činí zhruba 500 luxov, vonkajšieho denného svetla (pri zatiahnutej oblohe) až 5 000 luxov a hodnota poludňajšieho slnečného svetla v lete môže dosiahnuť najmenej 50 000 luxov.]

U niektorých osôb so závažným stupňom poruchy SAD môže byť potrebná medikamentózna liečba pomocou antidepresívnych liekov zvaných selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu (alebo SSRI). Medzi bežné typy týchto liekov patrí Sertralin, paroxetín a fluoxetin. Tieto lieky dokážu byť veľmi účinné, ale môžu byť spojené s vedľajšími účinkami, a pacient bude každú zimu potrebovať, aby mu jeho lekár tieto lieky predpísal.

Terapia svetlom BIOPTRON pri poruche SAD

Intenzita svetla produkovaného prístrojmi terapie svetlom BIOPTRON je rovnaká alebo väčšia ako intenzita svetla vydávaného bežnými osvetľovacími telesami:

BIOPTRON je teda ideálnou terapiou pre použitie pri liečbe SAD a zimné depresie. Prístroje terapie svetlom BIOPTRON majú navyše tú výhodu, že je možné použiť na zmiernenie príznakov celého radu ďalších chorôb a zdravotných problémov.

Ako mám používať terapiu svetlom BIOPTRON, ak trpím poruchou SAD?

Je to veľmi jednoduché! Pacient by mal prístroj terapie svetlom BIOPTRON umiestniť na stôl alebo dosku, zapnúť ho a potom sedieť (vo vzdialenosti 60 až 90 cm) po dobu približne 30 minút denne tak, aby svetlo dopadalo na jeho tvár. Pacient sa nemusí pozerať priamo do svetla. Pacient môže počas realizácie a "užívania si" terapie svetlom BIOPTRON vykonávať aj bežné aktivity - napríklad pozerať sa na televíziu, čítať, pliesť, atď.

Aby bola terapia svetlom BIOPTRON v liečbe poruchy SAD účinná, treba ju počas jesene a zimy vykonávať každý deň.