Logo BIOPTRON

Atopická dermatitída

Ľudia, ktorí sú "atopii", majú alergie na látky, ktoré sa bežne vyskytujú v našom okolitom prostredí a medzi ktoré napríklad patrí peľ, zvieracia srsť, určité druhy potravín, atď. Následkom týchto alergií sa rozvíjajú a vznikajú také ochorenia ako sú senná nádcha, astma a atopická dermatitída.

Atopická dermatitída sa tiež nazýva atopický ekzém alebo endogénny ekzém (slovo ekzém pochádza z gréčtiny a znamená "vyvierať na povrch" alebo "vrieť"). Atopická dermatitída sa prejavuje ako svrbivé, červené šupinaté škvrny, ktoré sa môžu objaviť kdekoľvek na tele. Priebeh tohto ochorenia je rôzny: niektorí ľudia sú dermatitídou postihnutí po dobu niekoľkých rokov a potom sa ich koža vyčistí, zatiaľ čo iní ľudia trpia vážnejšie a dlhodobejšie chorobou. Atopická dermatitída je bežné ochorenie, ktoré postihuje 5% celkovej populácie a až 15% detí.

Kto ju býva postihnutý?

Atopická dermatitída

Atopická dermatitída sa môže rozvinúť u kohokoľvek a postihuje rovnakou mierou mužov aj ženy. Bežne sa vyskytuje u dojčiat a malých detí, pričom kožné lézie sa často objavia počas niekoľkých mesiacov po narodení.

Aké sú príčiny atopickej dermatitídy?

Presná príčina nie je doposiaľ známa. U niektorých jedincov je pravdepodobnosť rozvinutia atopickej dermatitídy vyššia než u ostatných, najmä vtedy, ak ju mali iní členovia rodiny alebo ak sa v rodine vyskytla astma či senná nádcha. Napríklad: ak jeden z rodičov trpí atopickou dermatitídou, robí riziko toho, že u jeho dieťaťa sa ochorenie rozvinie, 20 až 30%; ak majú atopickú dermatitídu obaja rodičia, toto riziko stúpa a je viac ako 50%. Atopická dermatitída nie je infekčné.

Ľudia trpiaci atopickou dermatitídou majú hyperaktívny imunitný (obranný) systém, čo znamená, že ich telo má "nadmernú reakciu", keď príde do styku s určitými dráždivými látkami (trávnymi pele, zvieracie srsťou, atď.).

Ich koža následkom toho v prípade atopickej dermatitídy sčervenie a zapáli sa, čo narúša bežnú funkciu kože ako ochrannej bariéry.

Atopickú dermatitídu môžu tiež zhoršiť externé faktory, medzi ktoré patrí pôsobenie vplyvu čistiacich prostriedkov, chemikálií, vlnených odevov a mačacia / psia srsť. Svoju úlohu môžu u niektorých ľudí hrať tiež určité druhy potravín, napríklad mliečne výrobky (kravské mlieko, syry, maslo, atď.) Atopickú dermatitídu môže tiež zhoršiť infekcia kože spôsobená vírusmi (napr. vírusom herpes simplex - "oparovým" vírusom) alebo baktériami. Atopická dermatitída môže tiež plne prepuknúť vtedy, ak je človek vystavený stresu alebo sa necíti dobre.

Aké sú bežné príznaky?

Atopická dermatitída

Atopická dermatitída sa na tele bežne vyskytuje na prednej strane kolien a lakťov a okolo krku. U batoliat a malých detí sa lézie často objavujú na tvári a na trupe.

Prvým znakom atopickej dermatitídy je výskyt malých pľuzgierikov, z ktorých vyteká vodnatá tekutina, a koža je mokrá. Potom sa koža zapáli a začne byť bolestivá a vyzerá ako škvrny s červenou šupinatou kožou. Postihnuté plochy často výrazne vyschnú.

Hlavným príznakom atopickej dermatitídy je silné svrbenie, ktoré môže byť v mnohých prípadoch nesmierne vážne a môže narušovať spánok. Škrabanie či trenie pokožky často vyvoláva ďalšie poškodenie, zhoršenie zápalu a zvýšenie bolestivosti a spôsobuje, že hrúbka kože zosilnie. Popraskanú kožu môžu infikovať vírusy alebo baktérie.

Atopická dermatitída má okrem fyzických ťažkostí u postihnutého jedinca (a ak je jej postihnuté dieťa, potom aj jeho rodiny) nepriaznivý vplyv na kvalitu života. Neustále svrbenie a bolestivosť kože môže byť nesmierne stresujúce a často narúša spánok (najmä u detí a ich rodičov). Starší pacienti sa môžu hanbiť za svoj vzhľad.

Aký je u osôb postihnutých atopickou dermatitídou ďalší vývoj?

Stav väčšiny detí postihnutých atopickou dermatitídou sa s pribúdajúcim vekom spontánne zlepší; u 50% detí choroba vo veku okolo 6 rokov úplne zmizne a viac ako 75% postihnutých sa uzdraví v čase dospievania. U malej časti osôb trpiacich atopickou dermatitídou sa však ochorenie bude počas rokov dospievania i v dospelosti vracať. U dospelých osôb, u ktorých sa atopická dermatitída rozvinie, sa stav často stane chronickým a striedajú sa u nich obdobia prepuknutiu ochorenia s obdobiami, kedy príznaky vymiznú.

Aké sú možnosti liečby?

Atopickú dermatitídu nemožno liečiť, možno ju však kontrolovať. Medzi hlavné opatrenia patrí vyhýbanie sa známym dráždivým faktorom (napr. zvieracej srsti, agresívnym mydlám, atď.) a používanie bavlneného oblečenia.

Väčšina pacientov trpí miernym až stredným stupňom ochorenia. U týchto pacientov obvykle postačuje liečba, ktorá sa aplikuje priamo na kožu (topická liečba). Topická liečba spočíva v aplikácii rôznych krémov, akými sú napríklad zvláčňujúce krémy (ktoré hydratujú pokožku a zmierňujú tvorbu šupín), ochranné krémy (zamedzujú dehydratácii a chránia pokožku) a steroidné krémy (zmierňujú zápal). Ak sa vyskytne sekundárne infekcie kože, môže byť potrebné nasadiť antibiotiká. Antihistaminiká môžu zmierniť svrbenie a umožniť tak lepší spánok.

Vážny stupeň ochorenia môže vyžadovať agresívnejší typ liečby, napríklad fototerapiu (ktorá používa ultrafialové žiarenie), alebo podávanie liekov na potlačenie činnosti imunitného systému - medzi také lieky patria napríklad azatioprín alebo cyklosporín. Všetky tieto typy liečby však vyvolávajú vedľajšie účinky a lekári musia s ohľadom na každého pacienta prihliadať na možné riziká aj prínosy.

Terapia svetlom BIOPTRON pri atopickej dermatitíde

Terapia svetlom BIOPTRON môže pomáhať liečiť ochorenia, akým je atopická dermatitída, na základe zmiernenie bolesti a zápalu a podporou hojivé reakcie u akýchkoľvek kožných lézií.

Ako mám používať svetelnú terapiu BIOPTRON, ak trpím atopickou dermatitídou?

Je to veľmi jednoduché! Terapia svetlom BIOPTRON je úplne bezpečná a jej použitie je veľmi jednoduché. Prístroj terapie svetlom BIOPTRON možno ľahko umiestniť tak, aby liečebné svetlo dopadalo na ktorúkoľvek oblasť s výskytom kožných lézií (hlavu, tvár, ruky a nohy). Terapia by sa mala na každú postihnutú plochu aplikovať po dobu 4 až 10 minút na každú procedúru, a to raz až dvakrát denne tak dlho, kým bude treba a kým nebude viditeľné zlepšenie.