Logo BIOPTRON

Ochorenie svalové a kostrové

Terapia svetlom BIOPTRON sa používa pre podporu hojenia rán a zmiernenie bolesti a zápalu u niekoľkých typov ochorení postihujúcich svalovú a kostrovú sústavu u detí. Medzi tieto choroby sa radia rôzne druhy artritídy, ktoré postihujú deti, deformity chrbtice a / alebo kostí nôh a chodidiel, a zranenia, akými sú zlomeniny kostí, chirurgické rany atď.

Juvenilná artritída

Aké sú možnosti liečby?

Juvenilná chronická artritída je skupina ochorení neznámej príčiny, ktorá má za následok zápal kĺbov u detí mladších ako 16 rokov. Klasifikácia týchto ochorení sa vykonáva podľa počtu postihnutých kĺbov:

Medzi hlavné príznaky ochorenia patrí bolesť kĺbov, stuhnutosť (najmä ráno) a opuch oblasti kĺbu. Ak sú postihnuté nohy, môže dieťa krívať.

Nemedikamentózna liečba spočíva vo fyzioterapii zameranej na udržanie funkcie kĺbov a predchádzanie vzniku deformít, v miernom cvičení a hydroterapii. Deti postihnuté artritídou aj ich rodičia potrebujú preto, aby sa s ochorením vysporiadali, značnú podporu zo strany profesionálnych zdravotníkov, a to ako fyzickú, tak duševnú. Niekedy môže tiež vzniknúť potreba vykonať úpravy domova.

Medikamentózna liečba je zameraná na kontrolu bolesti a zmiernenie opuchu kĺbov. Medzi podávanými liekmi sú prípravky proti bolesti (napr. nesteroidné protizápalové preparáty), lieky modifikujúce priebeh choroby (hydroxychloroquin, penicilamín, atď.), imunosupresívne lieky (cyklosporín, azatioprin, atď.) a kortikosteroidy (vzhľadom k vedľajším účinkom sa užívajú len v prípade vážneho ochorenia).

Až u 80% detí sa obnoví normálna funkcia kĺbov a choroba v priebehu rokov postupne zmizne. Priebeh choroby je však u každého dieťaťa iný a možno ho len veľmi ťažko predvídať. Hoci sa väčšina detí z choroby plne zotaví, zanecháva toto ochorenie u niektorých detí trvalé poškodenie kĺbov. Prognóza býva horšie u detí, u ktorých sa artritída rozvinie pred dosiahnutím veku 5 rokov.

Deformity kostí prítomné už pri narodení

Tieto ochorenia sa nazývajú vrodené deformity a zvyčajne postihujú chrbticu, nohy a chodidlá. Patrí sem:

Traumatické ochorenia

Medzi traumatické rany sa radia rany vytvorené zámerne počas chirurgických zákrokov (chirurgické incízie) a rany spôsobené "náhodne" (rezné rany a pomliaždeniny).