Ochorenie svalové a kostrové
Terapia svetlom BIOPTRON sa používa pre podporu hojenia rán a zmiernenie bolesti a zápalu u niekoľkých typov ochorení postihujúcich svalovú a kostrovú sústavu u detí. Medzi tieto choroby sa radia rôzne druhy artritídy, ktoré postihujú deti, deformity chrbtice a / alebo kostí nôh a chodidiel, a zranenia, akými sú zlomeniny kostí, chirurgické rany atď.
Juvenilná artritída
Juvenilná chronická artritída je skupina ochorení neznámej príčiny, ktorá má za následok zápal kĺbov u detí mladších ako 16 rokov. Klasifikácia týchto ochorení sa vykonáva podľa počtu postihnutých kĺbov:
-
Zápal štyroch alebo menej kĺbov
Najbežnejší je typ (50% prípadov), pri ktorom sú zvyčajne postihnuté väčšie kĺby (kolená, členky, zápästia) a často býva postihnutá jedna strana tela a druhá nie (asymetrické postihnutie). V niektorých prípadoch býva postihnutá chrbtica a panva.
-
Zápal u viac ako štyroch kĺbov
Vyskytuje sa približne v 20% prípadov, postihnuté bývajú drobné kĺby (ruky, chodidlá) a veľké kĺby (kolená, členky, zápästia); postihnutie kĺbov je obvykle symetrické; malá časť detí má zápal čeľustného kĺbu, chrbtice, bedrových a / alebo ramenných kĺbov.
-
Zápal kĺbov s horúčkou a kožnou vyrážkou (alebo systémová forma juvenilnej artritídy)
Kolísavá horúčka sprevádzaná ružovou vyrážkou na koži (hlavne na trupe); často sa objavuje opuch pečene a sleziny a u niektorých detí sa tiež vyskytuje bolesť svalov.
Medzi hlavné príznaky ochorenia patrí bolesť kĺbov, stuhnutosť (najmä ráno) a opuch oblasti kĺbu. Ak sú postihnuté nohy, môže dieťa krívať.
Nemedikamentózna liečba spočíva vo fyzioterapii zameranej na udržanie funkcie kĺbov a predchádzanie vzniku deformít, v miernom cvičení a hydroterapii. Deti postihnuté artritídou aj ich rodičia potrebujú preto, aby sa s ochorením vysporiadali, značnú podporu zo strany profesionálnych zdravotníkov, a to ako fyzickú, tak duševnú. Niekedy môže tiež vzniknúť potreba vykonať úpravy domova.
Medikamentózna liečba je zameraná na kontrolu bolesti a zmiernenie opuchu kĺbov. Medzi podávanými liekmi sú prípravky proti bolesti (napr. nesteroidné protizápalové preparáty), lieky modifikujúce priebeh choroby (hydroxychloroquin, penicilamín, atď.), imunosupresívne lieky (cyklosporín, azatioprin, atď.) a kortikosteroidy (vzhľadom k vedľajším účinkom sa užívajú len v prípade vážneho ochorenia).
Až u 80% detí sa obnoví normálna funkcia kĺbov a choroba v priebehu rokov postupne zmizne. Priebeh choroby je však u každého dieťaťa iný a možno ho len veľmi ťažko predvídať. Hoci sa väčšina detí z choroby plne zotaví, zanecháva toto ochorenie u niektorých detí trvalé poškodenie kĺbov. Prognóza býva horšie u detí, u ktorých sa artritída rozvinie pred dosiahnutím veku 5 rokov.
Deformity kostí prítomné už pri narodení
Tieto ochorenia sa nazývajú vrodené deformity a zvyčajne postihujú chrbticu, nohy a chodidlá. Patrí sem:
-
Skrivenie chrbtice - skolióza
Skolióza znamená "bočné" zakrivenie chrbtice (t.j. zľava doprava alebo sprava doľava, v tvare písmena S). Skolióza sa môže vyskytnúť už pri narodení alebo sa môže vyvinúť počas detstva, môže byť tiež následkom anomálií kostí, ochorenie kostí alebo svalových kŕčov. Medzi príznaky sa radí bolesť a zhoršené dýchanie. Liečba zvyčajne spočíva vo "vystuženie" chrbtice, ktoré udržuje telo v správnej pozícii.
-
Vrodená luxácia bedrového kĺbu
Pri tomto ochorení do seba kosti bedra nezapadajú tak pevne, ako by mali. Príčina je neznáma. Vrodená luxácia bedrového kĺbu sa vyskytuje približne u 3 detí z každých 2000 živo narodených detí v Európe.
Ak je táto vada odhalená po pôrode a nasadí sa okamžitá liečba, možno bedrá zvyčajne úplne vyliečiť. Keď dieťa rastie a telo začne nosiť váhu, môže oneskorená diagnóza viesť k závažnému poškodeniu bedrového kĺbu. Liečba sa vykonáva formou fixácie bedier dlahami do správnej polohy, ktorá umožní normálny vývoj bedrového kĺbu.
-
Deformity chodidiel - talipes equinovarus (noha kosozvislá, konská noha)
Chodidlo je vytočené dovnútra a smerom dolu. Táto vada sa vyskytuje približne u 1 dieťaťa na každých 1000 narodených detí, je však oveľa častejšie, ak bol nejaký blízky príbuzný touto vadou postihnutý. U chlapcov je pravdepodobnosť tejto vady vyššia ako u dievčat a polovica postihnutých detí má deformitu oboch chodidiel.
Liečba spočíva v kombinácii pozvoľnej manipulácie, aplikácie obväzov / sadry a chirurgického zákroku a môže trvať až 5 rokov alebo dlhšie, než bude chodidlo uvedené do správnej polohy.
Traumatické ochorenia
Medzi traumatické rany sa radia rany vytvorené zámerne počas chirurgických zákrokov (chirurgické incízie) a rany spôsobené "náhodne" (rezné rany a pomliaždeniny).
-
Chirurgické rany
Okraje chirurgickej incízie sa spájajú pomocou stehov alebo svoriek (niekedy dokonca pomocou špeciálneho lepidla!). Toto spojenie pomáha urýchliť hojenie rany s nižším rizikom tvorby jaziev. Medzi komplikácie patrí infekcia rany, oneskorené hojenie a tvorba jaziev.
-
Traumatické zranenia nechirurgickej povahy
Medzi tieto zranenia patrí incízie (rezné rany), tržná poranenia (nerovné tržné rany) a pomliaždeniny (podliatiny), podvrtnutie (zranenie väzu) a natiahnutie (zranenie svalu alebo šľachy).