Logo BIOPTRON

Oparové kožné infekcie

Skupina oparových vírusov (herpes vírusov) vyvoláva u človeka veľa druhov chorôb. Hlavným charakteristickým znakom herpes vírusov je ich schopnosť "skrývať" v ľudskom tele a vytvárať tak tichú infekciu a prežívať po celý život. Odstrániť herpes vírusy je nesmierne ťažké.

Kto býva postihnutý oparovým kožnými infekciami?

Opar

Herpes simplex a varicella zoster môžu infikovať kohokoľvek v akomkoľvek veku, hoci infekcia sa zvyčajne vyskytuje v priebehu detstva. Výrazne ohrozenou skupinou sú v prípade oparových infekcií najmä ľudia s oslabeným imunitným systémom (napr. ľudia s vážnou chorobou, ako je HIV / AIDS alebo rakovina, pacienti podstupujúci chemoterapiu alebo pacienti s transplantovanými orgánmi). Varicella zoster môže spôsobiť vážnu infekciu u tehotných žien a môže poškodiť plod.

Herpes simplex sa šíri priamym kontaktom s nakazenou osobou (to znamená, že človek sa dotkne svojej infikovanej oblasti úst / nosa, vírus sa jej dostane na ruky a na nich je potom prenesený na to, čoho sa ruky dotknú, alebo bozkom osoby, ktorá má opar, atď.)

Varicella zoster postihuje horné dýchacie cesty a šíri sa vdychovaním kvapôčok telesných tekutín, keď sa v blízkosti nachádza nakazená osoba, ktorá kýcha alebo kašle.

Aké sú bežné príznaky oparových kožných infekcií?

Herpes simplex: Počiatočná infekcia sa často neprejavuje žiadnymi príznakmi alebo príznaky, hoci sa môže stať, že pacient sa celkovo necíti dobre. Vírus herpes simplex sa potom "skryje" do nervového systému tela. Zhruba 30% ľudí infikovaných vírusom herpes simplex nedokáže pomocou svojho imunitného systému vírus zabiť a to má za následok, že sa vírus v neskoršej dobe reaktivuje. Táto reaktivácia je často vyvolaná takými faktormi, ako je stres, poranenia v oblasti úst, choroba a silné slnečné svetlo. Vírus počas reaktivácia postupuje nervom smerom dole do kože okolo úst / nosa a vyvoláva pred tým, než sa objavia bolestivé pľuzgiere (opary), pocit svrbenia alebo pálenia. Z oparu (oparov) môže pred tým, než sa prípadne vytvorí chrasta, vytekať tekutina. Opary sa väčšinou hojí 7 až 10 dní. Jazvy sa po oparoch zvyčajne nevyskytujú.

Komplikácie nebývajú pri infekcii herpes simplex bežné, ale môže sa vyskytnúť zvredovatenie oka (ak dôjde k infekcii oka), opuch mozgu (akútna encefalitída) a potenciálne vážna kožná choroba - erythema multiforme.

Opar Opar varicella zoster: Pacient sa po počiatočnom infikovaní obvykle cítia dobre až do doby, než sa objaví vyrážka ovčích kiahní (o 14 až 21 dní neskôr). U detí mávajú ovčie kiahne obvykle mierny priebeh, ale u dospelých býva toto ochorenie často vážnejší. Prejavuje sa vyrážkou vo forme malých pľuzgierikov a hnisavých pľuzgierikov, ktoré sa vyskytujú predovšetkým na trupe a na hlave. Po zahojení hnisavých pľuzgierikov nezostávajú jazvy. Pacient prenáša infekciu tak dlho, kým sa všetky lézie pochádzajúce z kožné vyrážky nepokryjú chrasty. Vírus dokáže byť po mnoho rokov nečinný a "skrýva sa" v chrbticových nervoch. Neskôr v priebehu života sa môže reaktivovať a zostúpiť nervom dole do kože chrbta, kde sa stane príčinou vzniku pásového oparu (herpes zoster).

Pásový opar

Pásový opar sa vyznačuje výskytom lokalizovanej vyrážky vo forme nesmierne bolestivých pľuzgierov, ktoré sa môžu objaviť kdekoľvek na trupe. Vyrážka sa zvyčajne objaví ako akýsi pás postupujúcou dookola od chrbtice na prednú časť tela. Ak vírus infikoval nerv zásobujúci tvár, môže sa objaviť infekcia hlavy. Bolesť môže pretrvávať ešte dlho potom, kedy sa pľuzgiere zahojili. Pásový opar obvykle zmizne do 3 až 4 týždňov a väčšinou sa nevracia.

Komplikácie spojené s ovčími kiahňami sú pomerne vzácne, ale môže dôjsť k zápalu pľúc, bakteriálnej infekcii kožných lézií a neurologickým problémom. Medzi komplikácie súvisiace s pásovým oparom patrí úporná pretrvávajúca bolesť (takzvaná postherpetická neuralgia, ktorá postihuje až 50% pacientov starších ako 60 rokov) a očné komplikácie (vrátane oslepnutie), ktoré sa môžu vyskytnúť u 50% pacientov s infekciou spôsobenou vírusom varicella zoster v tvári.

Aké sú možnosti liečby?

Opary je potrebné liečiť včas, a to pomocou protivírusového prípravku zvaného aciklovir, ktorý zabraňuje rozmnožovaniu vírusových častíc.

Ovčie kiahne sa bežne vyliečia samovoľne a v prípade, že sú nimi postihnuté deti, nevyžadujú obvykle žiadnu liečbu. V prípade dospelých môže byť potrebné nasadiť protivírusovú liečbu preparátom aciklovir (alebo príbuzným prípravkom). Infekcia vírusom varicella zoster môže byť veľmi vážna pre osoby s oslabeným imunitným systémom (ako je popísané vyššie) a u týchto osôb je potrebná ďalšia špecializovaná liečba. Varicella zoster môže navyše spôsobiť vážne ovčie kiahne u tehotných žien (a môže poškodiť plod), takže aj u týchto žien je nevyhnutná ďalšia špecializovaná liečba.

V prípade pásového oparu je možné pre skrátenie doby priebehu a zmiernenie príznakov nasadiť liečbu aciklovirom a ďalšími príbuznými liekmi, medzi ktoré patrí valaciclovir alebo famciclovir. Pre kontrolu bolesti môže byť navyše nevyhnutné podávať lieky proti bolesti.

Terapia svetlom BIOPTRON pri oparových kožných infekciách

Terapia svetlom BIOPTRON môže pomáhať liečiť kožné infekcie na základe zmiernenia bolesti a zápalu, podpory hojivej reakcie v kožných léziách a stimulovaním a podnecovaním imunitného systému k tomu, aby sa infekcii ubránil.

Ako mám používať svetelnú terapiu BIOPTRON, ak mám oparovú kožnú infekciu?

Je to veľmi jednoduché! Terapia svetlom BIOPTRON je úplne bezpečná a jej použitie je veľmi jednoduché. Prístroj terapie svetlom BIOPTRON možno ľahko umiestniť tak, aby liečebné svetlo dopadalo na ktorúkoľvek oblasť s výskytom oparovej kožnej infekcie (oblasť úst, nosa). Terapia by sa mala aplikovať 4 až 10 minút na každú procedúru raz až dvakrát denne tak dlho, kým bude treba a kým nenastane viditeľné zlepšenie.