Logo BIOPTRON

Infekcie horných dýchacích ciest

Infekcie horných dýchacích ciest u detí zvyčajne spôsobujú vírusy. Na tento druh infekcie sú náchylnejšie predovšetkým menšie deti, u ktorých sa toto ochorenie môže vyskytnúť až osemkrát za rok. U niektorých detí môže táto skutočnosť vyvolať vysokú absenciu v škole a môže mať nepriaznivý dopad na školské výsledky. Terapia svetlom BIOPTRON môže pomáhať liečiť tieto ochorenia stimulovaním imunitného systému a podporou hojivej reakcie.

Nádcha

Aké sú možnosti liečby?

Toto ochorenie postihne v priebehu života každého. Vyvoláva ho infekcia spôsobená vírusom (nazývaným rinovírus). Existuje mnoho rôznych foriem tohto vírusu, a preto dostaneme nádchu veľakrát za život. Príznaky sa počas infekcie vyvíjajú po dobu niekoľkých hodín až dní - pacient pociťuje únavu, celkovo sa necíti dobre, má miernu horúčku, bolí ho hrdlo, má zahlienený nos a kýcha.

Príznaky zvyčajne trvajú 5 až 7 dní a potom sa pacient začína uzdravovať. Nádchu nemožno "liečiť", avšak na príznaky možno pôsobiť, a to v značnej miere podávaním dostatočného množstva tekutín a pokojom.

Infekcia dutín

Dutiny sú vzduchové cesty nachádzajúce sa v kostiach tváre. Infekciu dutín zvyčajne spôsobujú baktérie. Medzi príznaky patrí bolesť hlavy (v prednej časti hlavy a v oblasti tváre), bolesť tváre, zahlienený nos. Liečba sa zvyčajne vykonáva antibiotikami.

Tonzilitída

Príčinou tonzilitídy je infekcia mandlí nachádzajúcich sa na zadnej strane hrdla. Toto ochorenie je oveľa častejšie u detí než u dospelých a v školách môže dochádzať k lokalizovaným epidémiám tonzilitídy. Zhruba polovicu prípadov tonzilitídy vyvoláva vírusová infekcia (spôsobená adenovírom). Medzi hlavné príznaky patrí silná bolesť hrdla. Príznaky sa liečia podávaním veľkého množstva tekutín a pokojom. V prípade závažnej pretrvávajúcej tonzilitídy môže byť potrebné nasadiť antibiotiká. V malom množstve prípadov môže vzniknúť potreba chirurgického odstránenia mandlí.

Čo je to alergické astma?

O alergii sa hovorí v prípade, že imunitný systém tela "nadmerne reaguje" na určitú látku (nazývanú alergén). Medzi bežné alergény patria peľové zrná, roztoče pochádzajúce z domáceho prachu, baktérie, spóry plesní, zvieracia srsť atď. Alergie sú hlavnou príčinou vzniku astmy: viac než 90% astmatických detí a približne 50% dospelých z astmy má alergiu. Keď astmatik vdýchne alergén, spúšťa sa v dýchacích cestách "alergická reakcia", následkom ktorej dýchacie cesty opuchnú a zúžia sa a dôjde k astmatickému záchvatu. Astma sa vyznačuje vratným sťahovaním menších dýchacích ciest v pľúcach. Medzi hlavné príznaky astmy patrí kašeľ, dýchavičnosť, úzkosť na hrudi a krátky dych.

V západných krajinách môže astma postihovať až 15% populácie a je obzvlášť bežná u detí. Počet osôb trpiacich astmou v súčasnej dobe v mnohých krajinách rastie, predovšetkým potom v prípade mladších osôb a detí.

Stav astmatických detí sa s pribúdajúcim vekom zlepšuje ale choroba sa môže v priebehu dospelého veku vrátiť. Liečba astmy začína vyhýbaním sa všetkým príčinným faktorom, napríklad zvieracej srsti, plesniam, cigaretovému dymu atď.

Medikamentózna liečba spočíva v podávaní aerosólu alebo prášku pomocou inhalačného prístroja. Medzi lieky používané na liečbu astmy patria preparáty na rozšírenie dýchacích ciest, protizápalové lieky a steroidy (na zmiernenie opuchu dýchacích ciest a zníženie podráždenia) a protialergické lieky (za účelom prevencie výskytu alergickej reakcie).

Čo je to alergická rinitída (alergická nádcha)?

Rinitída (nádcha) je opuch a podráždenie nosovej výstelky a vyznačuje sa pretrvávajúcim kýchaním, výtokom z nosa (hlieny) a "upchatým" nosom. Nádchu vo väčšine prípadov spôsobuje alergia. Sezónna nádcha, čiže "senná nádcha", sa väčšinou vyskytuje v letných mesiacoch. Jedná sa o najbežnejší typ alergie, ktorá v celosvetovom meradle postihuje až jedného človeka z piatich. Medzi ďalšie príznaky sa radí svrbenie očí a podráždenie zadnej časti hrdla. Až 20% osôb trpiacich sennou nádchou zároveň máva sezónne astmatické záchvaty. Medzi príčinnej alergény patrí peľ zo stromov a tráv a spóry plesní.

Celoročná alergická nádcha sa prejavuje po väčšinu roka. Ľudia, ktorí takúto nádchou trpia, sú obvykle alergickí na domáce roztoče a zvieracie "lupiny". Roztoče z domáceho prachu sú nepatrné tvory (menšie ako 0,5 mikrónu), ktoré sa živia šupinkami ľudskej kože. Pojem zvieracie "lupiny" sa vzťahuje ku koži, chlpom alebo periu a čiastočkám zo suchých slín alebo moču mačiek, psov, hlodavcov, vtákov, atď.

Liečba spočíva vo vyhýbaní sa alergénom, ako je zvieracia srsť, peľ a roztoče. Medikamentózna liečba zahŕňa antihistaminiká (na obmedzenie alergickej reakcie) a spreje či kvapky s obsahom dekongestíva (na zníženie opuchu nosných priechodov) alebo steroidmi (na zmiernenie opuchu a podráždenie nosa).

Terapia svetlom BIOPTRON pri infekciách horných dýchacích ciest u detí

Terapia svetlom BIOPTRON môže pomáhať liečiť infekcie horných dýchacích ciest u detí na základe zmiernenia bolesti a zápalu, podporou hojivej reakcie a stimulovaním imunitného systému.

Ako mám používať terapiu svetlom BIOPTRON, ak má moje dieťa infekciu horných dýchacích ciest?

Je to veľmi jednoduché! Terapia svetlom BIOPTRON je úplne bezpečná a jej použitie je veľmi jednoduché. Prístroj terapie svetlom BIOPTRON možno ľahko umiestniť tak, aby liečebné svetlo dopadalo na hlavu a oblasť hrudníka. Terapia by sa mala aplikovať 4 až 6 minút na každú procedúru dvakrát denne po dobu 5 až 6 dní. U detí s alergickou astmou môže byť potrebné vykonávať 2 až 3 liečebné cykly ročne.